2019 Grand Lodge Committees

Committee Name Member Name Member Title
HOSPITAL SERVICE Thomas Bayless
William Clure Jr.
Richard Ehlers
George Lowry III
William Phillips
CREDENTIALS COMMITTEE Ronald Carr
John Christopher
Joe Goenaga Jr.
Steven Guerrero
Michael Miller
Gregory Myers
Paul Waits
PUBLIC SCHOOLS Larry Adair
Charles Belknap
Gene McKelvey
David Ray
David Roberts
Bedford Rowland Jr.
Buddy Wood
TRANSPORTATION Donald Lambert
Cecil Walker
Donald Wallace
PUBLICITY & PUBLIC RELAT. Matthew Cargill
Robert Davis
Allan Large
Ronald Madden
Dudley Smith
PUBLICATIONS Robert Davis
Bobby Laws
Evert Liles
Christopher Mochon
Clyde Schoolfield Jr.
Kyle Smith
FRATERNAL CORRESPONDENCE Bobby Laws
Joe Manning Jr.
Randall Rogers
GRAND MASTERS ADDRESS Gary Beisly
Clarence Grigsby Jr.
Garry Odom
Lanny Sander
YOUTH ACTIVITIES Gary Davis
Franklin Kell Jr.
Brad Northcutt
Johnny Onkst
Brian Pierson
GRAVE MARKING Charles Callahan
Allan Large
Evert Liles
David Ward
APP. & GRIEV. COMMITTEE Richard Massad
Bradley Rickelman
CONSTITUTION & CODE Ronald Chambers
Bobby Laws
Joe Manning Jr.
CHARTERS & DISPENSATION Ronald Coppedge
Gary Davis
William Owen
FINANCE & APPROPRIATIONS Stephen Dawson
John Logan
Stephen Ridenour Jr.
AWARD OF EXCELLENCE Jonathan Bennett
Dan Shea
Gerald Stegall
MASONIC EDUCATION COMM. Robert Davis
Clyde Schoolfield Jr.
Jimmy Seeger
Robert Shipe
Jason Smith
LAW ENFORCEMENT RELIEF Lanny Sander
CHIPS Robert Ellison
Thomas Nation
Wilfred Perez
Roger Sanford
John Spurgeon
NECROLOGY John Carter
Stanley Pospisil
John Stahl
GRAND TYLER'S Cecil Bryant
Chad Kannon
Benjamin McHand
Steven Viner
INVESTMENT POLICY Ian Coppersmith
Stephen Dawson
Dennis Hannah
James Nobles Jr.
Richard Sewell
PRINCE HALL JOINT FRATERNAL RELATIONS COMMISSION Ronald Chambers
Ronald Coppedge
Joe Manning Jr.
Robert Shipe
UNITY Dennis Brown
Matthew Cargill
John Church
Robert Davis
Gary Davis
Michael Ebert
Robert Jameson
K. Keesee
Ralph Klumpp
John Logan
Brad Northcutt
Bobby Peters
Brian Pierson
GRAND MASTER'S VIP Robert Davis
John Hibbs Sr.
Owen Major
Jackie Painter
Stanley Pospisil
Harris Powers
Terry Story
Carl Swanson
DEPUTY GRAND LECTURERS Glenn Almy
Glen Chaney
Ronald Coppedge
Ronald Madden
Stephen Peters
Carl Shelton
Artie Staggs
Benson Steddum Jr.
Delbert Wilson
Donald Wray
DEPUTY GRAND LECTURER ASSISTANT Charles Babb
David Dill
Warren Dry
Robert East
Timothy Self
Buddy Vaughn
FFA Larry Berg
James Booth Jr.
John Carter
Shane Curry
Douglas Davis
David Dorrell
Robert Farquhar
Kody Meder
Kyle Reynolds
Jake Stunkard
Cecil Walker
Edward Zweiacher
VIZAVANCE Thomas Bayless
Timothy Horrigan
Robert Leonard
John Salisbury
Timothy Self
Roy Smith
BLOOD DRIVE John Carter
Orlando Rodriguez
Kenneth Staten
Donald Wolford
STATEWIDE FORUM Larry Adair
Richard Allison
Charles Babb
Dennis Plunkett
Artie Staggs
Robert Vincent
INFORMATION TECHNOLOGY Guy Brigman
John Christopher
James Durbin
Tony Griffith
Daniel Hanttula
James Rule
Jason Smith
MERCHANDISE MARKETING Ryan Carroll
Ronald Shoaf
Robert Vincent
Robert Vincent
STRATEGIC PLANNING Robert Davis
Daniel Hanttula
Bobby Laws
Bobby Peters
Lanny Sander
Robert Turner